Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Usługi Opiekuńcze

Ogólne zasady przyznawania usług opiekuńczych

O pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych może ubiegać się osoba samotna, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. Usługi takie mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić. Usługi opiekuńcze obejmują:

  • pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych,
  • opiekę higieniczną, zleconą przez lekarza pielęgnację,
  • zapewnienie kontaktów z otoczeniem (w miarę możliwości).

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Ośrodek przyznając usługi opiekuńcze ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia. Rozpatrując wnioski o przyznanie usług opiekuńczych Ośrodek szczegółowo rozpoznaje sytuację osoby zainteresowanej. Czas przeznaczony na taką pomoc jest ustalany w ten sposób, aby pozwolił na zabezpieczenie najbardziej niezbędnych potrzeb. W związku z tym, aby uwzględnić oczekiwania niektórych podopiecznych co do przyznawania im czasu przeznaczonego na zapewnienie kontaktów z otoczeniem ( np. spacery), a należy podkreślić, że ten element usług wg ustawy ma charakter fakultatywny.

Usługi świadczy 14 opiekunek etatowych, z których ok. 50 % to pielęgniarki. W miarę potrzeb Ośrodek zatrudnia również dodatkowo osoby w ramach umów cywilnoprawnych, aby zabezpieczyć wszystkich podopiecznych objętych pomocą. Wśród nich znajdują się specjaliści posiadający przygotowanie do prowadzenia zajęć terapeutyczno-edukacyjnych z dziećmi chorymi na autyzm w oparciu o programy opracowane indywidualnie dla poszczególnych dzieci przez specjalistów prowadzących.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-09-20 22:30przez:
Opublikowano:2020-09-20 00:00przez: Anna Waligórska
Podmiot udostępniający: Centrum Usług Społecznych w Kołobrzegu
Odwiedziny:4108

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.